DOLAR 19,1990 0.21%
EURO 21,1309 0.82%
ALTIN 1.219,420,52
BITCOIN 5312553,09%
İstanbul

HAFİF YAĞMUR

13:15

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Ali Koç, TFF’ye Rest Çekti: “Ceza Çıkarsa Bunun Altından Kalkamazsınız”

Ali Koç, TFF’ye Rest Çekti: “Ceza Çıkarsa Bunun Altından Kalkamazsınız”

ABONE OL
27/02/2023 15:50
Ali Koç, TFF’ye Rest Çekti: “Ceza Çıkarsa Bunun Altından Kalkamazsınız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi arayarak Konyaspor maçında yapılan tezahüratlar yüzünden sarı-lacivertli kulübe ceza geleceğinin doğru olup olmadığını sorduğu öğrenildi.

“İstifa” sloganları sonrası rapor hazırlandığı iddia edildi

Fotospor’da yer alan habere göre; Fenerbahçe-Konyaspor maçında yaşanan “istifa” sloganları sonrasında maçın ghasretcisinin “çirkin ve kötü tezahürat” yapıldığı gerekçesiyle rapor hazırladığı iddia edildi.

Fenerbahçe’nin, PFDK’ya sevkedilmesi ve ceza alması bekleniyor

Futbol Disiplin Talimatı’nın 53’üncü maddesinde yer alan “çirkin ve kötü tezahürat” kapsamında Fenerbahçe’nin, PFDK’ya sevkedilmesi ve ceza alması bekleniyor.

MADDE 53 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

İşte Futbol Disiplin Talimatı’nın 53’üncü maddesi:

(1) Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır.

(2) Profesyonel lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde kulüplere Ek-1 ve Ek-2, Türkiye Kupası müsabakalarında ise Ek-3’te yer alan tablolara göre ceza verilir.

(3) Elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde; toplu halde çirkin ve kötü tezahüratta bulunan blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle karşılaşmaya girişleri engellenir. Çirkin ve kötü tezahüratta bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

(4) PFDK, 2. ve 3. fıkra kapsamındaki cezaları birlikte veya ayrı ayrı verebilir.
(5) Kulübün ve/veya seyircisinin bu madde kapsamında, ev sahibi olarak oynanan karşılaşmada aldığı ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan karşılaşmada aldığı ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir.

(6) Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde karşılaşmayı seyircisiz oynama cezası ve EK tablolardaki üçüncü ihlal için öngörülen para cezası kadar para cezası, ikinci ihlalde iki karşılaşmayı seyircisiz oynama ve ikinci ihlalde verilen para cezasının iki katı kadar para cezası ve üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

(7) Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.

(8) Etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 260.000.- TL’den 520.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 90.000.-TL’den 180.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 40.000.-TL’den 80.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir.

(9) Bu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir.

(10) Bu maddenin 1., 6. ve 8. fıkrası kapsamına giren ihlallerin birlikte gerçekleşmesi halinde ilgili fıkraların ihlali için belirlenen yaptırımlar ayrı ayrı uygulanır.

Ali Koç, Mehmet Büyükekşi’yi arayarak iddiaların gerçek olup olmadığını sordu

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’yi arayarak iddiaların gerçek olup olmadığını sordu. Büyükekşi eline böyle bir raporun ulaşmadığı yanıtını verdi. Bu konunun futbol hukukçuları tarafından değerlendirilebileceğini söyledi.

Ali Koç: “Kimse Fenerbahçe kulübünü cezalandıramaz”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç ise Büyükekşi’ye, “Konyaspor’un maçı için kimse Fenerbahçe kulübünü cezalandıramaz. Olur da bir ceza kararı çıkarsa bunun altından kalkamazsınız” resti çekti.

Kaynak: Ajansspor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri