DOLAR 19,0540 0.13%
EURO 20,5095 -0.63%
ALTIN 1.211,44-0,66
BITCOIN 528175-0,52%
İstanbul
12°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Beşiktaş’a Onur Bulut Davasında Transfer Yasağı Gelebilir

Beşiktaş’a Onur Bulut Davasında Transfer Yasağı Gelebilir

ABONE OL
22/02/2023 13:08
Beşiktaş’a Onur Bulut Davasında Transfer Yasağı Gelebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Onur Bulut transferi nedeniyle Beşiktaş ile Yukatel Kayserispor, sportif yargıya düştü. Kayserispor, oyuncunun haksız fesihle transfer edildiğini iddia ederek Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Uyuşmazlık Çözüm Kurulu’na (UÇK) başvurdu.

Bulut ise yapılan protokole göre 1 milyon Euro karşılığında serbest kalma hakkına sahip olduğunu ve bunu kullanıp sözleşmeyi feshettiğini söylüyor.

Nihai kararı Tahkim Kurulu verdi

Beşiktaş Kulübü, bu protokole dayanarak Kayserispor Kulübü’ne 1 milyon Euro ödeyip oyuncu ile 3.5 yıllık sözleşme imzaladı. Ama Kayseri, yapılan protokoldeki yönetici imzasının geçersiz olduğunu dolayısıyla TFF’ye gönderilen ve içinde fesih maddesi bulunmayan sözleşmenin geçerli olduğunu açıkladı. Nihai kararı UÇK ve itiraz halinde de Tahkim Kurulu verecek.

Spor hukukçu Alpay Köse yorumladı

Beşiktaş ile Kayserispor arasındaki Onur Bulut meselesi iki kulübün lehine veya aleyhine çözülebilir. Bu durumda neler olu? Oyuncu ve kulüpler ceza alır mı? Spor hukukçusu Alpay Köse, Radyospor programı Spor Kazanı’nda Özgür Sancar’ın konuya dair sorularını ayrıntılı bir şekilde yanıtladı. Beşiktaş davayı kaybederse, transfer yasağıyla karşı karşıya kalabilir.

Haksız fesihse Beşiktaş’a transfer yasağı

Alpay Köse, “Normal şartlarda sözleşmesi bitmeden önce, futbolcular başka kulübe transfer olamazlar. Sözleşmenin feshedilmesi lazım. Sözleşme feshedilince oyuncu başka bir kulüple anlaşabilir. Ama sözleşmeyi haklı mı haksız mı feshettiği de önem arz ediyor. Haklı fesih için yüzde 99 oyuncunun parasının ödenmemesi koşulu veya buradaki olayda iddia edildiği gibi, serbest kalma maddesinin olması gerekir. Feshin haksız yapıldığı durumu ortaya çıkarsa, oyuncuyu transfer eden kulüp otomatik olarak ‘ayartan kulüp’ olarak kabul edilir. Bu durumda oyuncuya hem müsabakalardan men ve para cezası verildiği gibi, hem de transfer eden kulübe de 1 veya 2 sezon transfer yasağı verilmekte” dedi.

“Beşiktaş araştırmıştır diye düşünüyorum”

Onur Bulut’un sözleşmesini feshettiğini hatırlatan Köse, “Fakat sözleşme feshininin haklı mı haksız mı olduğu tartışması var. Beşiktaş da transfer etmiş durumda. Dolayısıyla haksız fesih olması durumunda Beşiktaş oyuncuyu ayartan kulüp olma tehlikesiyle karşı karşıya. Tabii Beşiktaş Kulübü’nün de bu tür şeyleri araştırmadan transfer yaptığını düşünmüyorum. Daha doğrusu düşünmek istemiyorum diyeyim. Bu konuda bir araştırma yapmıştır diye düşünüyorum”

“Sözleşme dışında protokol de yapılabilir”

Onur Bulut ile Kayserispor Kulübü arasında iki temel konuda tartışma olduğunu belirten Köse, “Burada imza konusunda bir tartışma var. Ayrıca normal sözleşmenin dışında yapılan bir protokolden bahsediliyor. Öncelikle şunu söylemek lazım: Tek tip sözleşmeler, TFF’nin zorunlu kıldığı, maddeleri değiştirilemez; sadece ekleme yapılabilen sözleşmelerdir. Bunlar TFF’de bulunur. Oraya bilidirilmek zorundadır. Dolayısıyla sözleşmenin ve koşullarının ne olduğu federasyonda bellidir. Ancak oyuncularla kulüpler arasında, FIFA’nın da Türkiye’deki spor yargısının da kabul ettiği üzere, ayrıca ek protokoller yapılabilmekte; ek şartlar getirilebilimektedir” dedi.

“Protokole Başkanvekili imza attıysa yetkilidir”

TFF’ye giden sözleşmelerdeki bedellerin genelde düşük gösterildiğine dikkat çeken Köse, “Uygulamada genellikle sözleşmeler düşük miktarlardan; örneğin asgari ücretten yapılmakta. Asıl parasal ve transferle ilgili durumlar veya bu tür ek maddeler, protokolle tespit edilip imza altına alınmakta. Kayserispor Kulübü, yapılan protokolün yetkisiz kişi tarafından imzalandığını söylüyor. Ama imza atan başkanvekiliyse, imza atma yetkisi olduğu açık. Dolayısıyla protokolün imzasının yetkisiz olduğu konusunu Kayserispor’un neden iddia ettiğini açıklaması gerekir” dedi.

“Arada bir çelişki varsa sözleşme esas alınır”

Kayserispor’un UÇK’ya başvurmasını değerlendiren Köse, “Demek Kayseri bu konuda kendini haklı ve delillere sahip olarak görüyor. Sözleşmede herhangi bir serbest kalma maddesi bulunmaması, böyle bir şey olmayacağı anlamına gelmez. Ek protokolle böyle bir madde konulabilir. UÇK, hem prtokolü hem sözleşmeyi inceleyecektir. Arada çelişki olan durumlar varsa; örneğin tek tip sözleşmede ‘3 milyon Euro’ya serbest kalır’, protokoldeyse ‘1 milyon Euro’ diyorsa, bu noktada sözleşme esas alınır” dedi.

“Çelişki yoksa transfer problem olmaz”

Köse, sözleşme ve protokol arasında bir çelişki olmaması halindeyse şunları söyledi: “Birbiriyle çelişmeyen; yani birinde olmayan bir madde diğerinde varsa, o madde de o sözleşmenin içerisinde kabul edilir. Bu durumda UÇK sözleşmeye ve protokole bakacaktır. Öncelikle yetki problemini çözdükten; geçerli bir protokol olduğunu kabul ettikten sonra; arada bir çelişki yoksa; protokolde 1 milyon Euro’ya serbest kalır maddesi varsa, o zaman da 1 milyon Euro’nun ödendiği konusunda bir tartışma olmadığı için, -çünkü Beşiktaş parayı göndermiş- bu durumda oyuncu haklı şekilde fesih yaparak serbest kalmış olur. Transferde bir problem tespit etmez.”

“Çelişki varsa Beşiktaş için sıkıntı yaratır”

Spor hukukçusu Alpay Köse, TFF’ye giden sözleşmeyle taraflar arasında yapılan protorolde bir çelişki bulunması halindeyse futbolcu Onur Bulut ve Beşiktaş Kulübü için sıkıntı oluşabileceğine dikkat çekti: “Aksi durum söz konusu olursa; yani yetkisiz bir imza durumu varsa veya protokolle sözleşme arasında çelişki varsa o zaman fesih haksız kabul edilecektir. Bu da oyuncu ve Beşiktaş için ciddi sıkıntılı bir sürece neden olur.

“TFF’nin tescilinin UÇK’da bir önemi yok”

TFF’nin Onur Bulut’un sözleşmesinin feshetmesinin bir anlamı var mı? Köse buna da şu yanıtı veriyor: “TFF’nin oyuncuya lisans çıkartmış olması kafaları karıştırmış olabilir. Ancak bu belirleyici bir durum değil. Oyuncu sözleşmeyi feshedip, ihtarnameyi gönderdikten sonra yeni kulübüyle sözleşmeyi TFF tescil eder. TFF’nin sözleşme haklı mı haksız mı diye tartışma şansı yok. Bu tescil UÇK’daki davayı kesinlikle etkilemez. Oyuncu maçlarda oynasa dahi, UÇK aksi karar verirse oyuncu men edilecek Beşiktaş da ceza alacaktır. UÇK kararı Kayseri’nin aleyhine olursa, bu kulübün herhangi bir yaptırıma uğraması söz konusu değil.”

“Onu rahatlatmak için imza attık hukuki değil”

Bulut ile Kayserispor arasındaki protokol ve imza tartışmasında zımni bir kabul olduğunu vurgulayan Köse, “Gelinen duruma baktığımızda Kayserispor’un zımni kabul olduğu söylenebilir. Protokolün konuşulduğu tartışıldığı gündeme geldiği anlaşılıyor. Onur Bulut’un ifadesi (1 milyon Euro karşılığında feshin) böyle bir şeyin kabul edildiği şeklinde Kayserispor tarafından da bunun konuşulduğu şeklinde zımni bir ikrar var. Ama UÇK’nın seyrini etkileyecek bir şey değil. UÇK tamamen evrak üzerinden gidecektir. Orada tanık dinlenmesi gibi bir durum yok. ‘Öylesine imza attık’ bir anlam ifade etmiyor. Böyle bir hukuki durumu söz konusu olamaz. Atmışsınızdır veya atmamışsınızdır. Şu olabilir: Yetkili kişi atmıştır veya atmamıştır konusu tartışılabilir. Ama “Biz onu rahatlatmak için imza attık” ifadesinin hukuki bir karşılığı yok. Diğer yandan bu esnada oyuncunun maçlara çıkmaması konusunda bir tedbir kararı çıkacağını düşünmüyorum” dedi.

Kaynak: Ajansspor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz. en iyi rulet siteleri