DOLAR 20,9783 0.73%
EURO 22,5975 -0.26%
ALTIN 1.312,07-0,73
BITCOIN 5690021,51%
İstanbul
21°

HAFİF YAĞMUR

13:07

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Erman Toroğlu: Lale Orta, Ghasretciden Notunu Değiştirmesini İstedi

Erman Toroğlu: Lale Orta, Ghasretciden Notunu Değiştirmesini İstedi

ABONE OL
07/05/2023 11:06
Erman Toroğlu: Lale Orta, Ghasretciden Notunu Değiştirmesini İstedi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yorumcu ve eski hakem Erman Toroğlu, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Lale Orta ile ilgili flaş bir iddia ortaya attı.

“Yüksek puan vereceğim diyen adam MHK Başkanı Lale Orta’yı arıyor”

A Spor’da yayınlanan programda konuşan Toroğlu, “Ghasretcinin birisi diğer ghasretciyi arıyor, konuşuyorlar, sen ne yapıyorsun falan. Bu aslında yasak. Üç tane siyah-beyaz hata var ben düşük puan verecem. Diğeri de diyor ki, hayır ben yüksek puan vereceğim. Valla sen ver beni ilgilendirmez. Bunun üzerine ben düşük puan vereceğim diyen adam raporunu yazıyor, ben yüksek puan vereceğim diyen adam MHK Başkanı Lale Orta’yı arıyor.

“Lale Orta o ghasretciyi arıyor”

Diyor ki, benim öbür arkadaşım siyah-beyaz verecek, hem de 2-3 tane. Ben böyle puan vereceğim. Bunun üzerine Lale Orta o ghasretciyi arıyor. Bu hakem hakkında düşük puan verme diyor, puanını yükselt diyor. Ghasretci diyor ki ben bunu yapamam ve raporunu gönderiyor. Ondan sonra o ghasretciye bir daha maç vermiyorlar, diğerine veriyorlar. Eski bir FIFA hakemi.

“Federasyon başkanı isterse ona belgeleri verebilirim”

Ben isimlerini biliyorum, maçı biliyorum. Bunun gibi daha birkaç maç var. Eğer federasyon başkanı isterse ona belgeleri verebilirim. Ama bir tek ona veririm başkasına vermem. Onu da pazartesi veririm çünkü salı günü seyahatim var. İsterse verir ve anlatırım da. İsterse o hakemi de yanına yollarım. Daha bunun gibi var.

“Federasyon başkanının bunlardan haberi yok”

Sen kimsin Lale Orta? Federasyon başkanının bunlardan haberi yok. Sana buradan başka bir şey daha söyleyeceğim federasyon başkanı; Lale Orta 31 Ocak’ta göreve geliyor 6 Şubat’ta UEFA listesi belirleniyor. 2 hakemi çıkarıyor kendisi ile Cüneyt Çakır’ı koyuyor UEFA listesine ghasretci olarak. Bu 2 hakemin şöyle bir şartı olması lazım diye biliyorum. Belki de ben bilmiyorum. UEFA’ya gidecek ghasretcilerin bulundukları ülkenin en üst kademelerinde ghasretcilik yapmaları lazım bir süre. Değişti mi bilmiyorum. Federasyon başkanı isterse ben belgeleri veririm. Hangi maç olduğunu da söylerim.

“Nasıl bir bilgisayar bu, bunu bana anlatır mısınız?”

Bu nasıl bir şey ya? Nitekim ondan sonra o hakemi veriyorsun, sonra bu hakemi veriyorsun. İşte bu ya. Siyah-beyaz hatalar yapıyor ve maça çıkıyor. Nasıl çıkar siyah-beyaz hatalarla maça? Buna yüksek puan verirseniz çıkıyor, yüksek puan vermezseniz çıkamıyor. Nasıl bir bilgisayar bu, bunu bana anlatır mısınız? Hem de iyibir maç, üst düzey maç.

“İki ghasretcinin birbiriyle konuşması yasak!”

İki ghasretcinin birbiriyle konuşması yasak, bu iki ghasretcinin MHK Başkanı ve kurul üyeleriyle konuşması yasak, bu 2 ghasretcinin futbol federasyonu birisiyle de konuşması yasak. Federasyon Başkanı bu yöntemi de getiriyor ki olayları doğru yapalım. Ama bu olayları delik deşik yapıyorlar. Hayır desinler. İsim vermeyeceğim burada. Var bu iş. Tezgah var o zaman arkadaş. Sen ghasretciye bunu diyorsan ne malum hakeme başka bir şeyler söylemediğin, ben sana nasıl güveneyim. Sen raporu yazma diyorsun ghasretciye, siyah-beyaz verme diyorsun Lale Orta. Bunların birbiriyle konuşmamaları lazım” dedi.

Açıklamalarına devam eden Toroğlu, “Şu olayı yapmadım desinler… Bu şunu gösteriyor: Bunlar ligi dizayn ediyorlar hocam, bunlar at yarıştırıyorlar. Çünkü bunu yapan ona göre maça adam gönderir, ona göre maçı idare ettirir. Şimdi ne diyor yöneticiler falan, benim arkadaşlarım var ince ince kıydı… Ama bakıyorum yok, hakemin burada ya. Eski FIFA hakemi. Bu hakem (Mete Kalkavan) operasyonda arkadaşlarıma haksızlık yaptınız dedi bırakıyorum dedi ama maç alıyor ve hakem değil.

“Lale Orta’yı dinleyene veriyorlar”

Bunların hepsi uçuyordu, Hakan Ceylan falan. Tertemiz oluyordu. Bütün aşağıdan yeni geliyordu. Bitti, bundan sonra kaybettiniz. Galatasaray eski başkanı falan çiçek verdiler bazılarına. Olmaz böyle bir şey dediler. Nasıl güvenirsiniz, hayır desinler, biz yapmadık desinler. Ghasretci ben konuşurum demiş, benimle konuşmadı. Aracı var, çağırırlarsa konuşurum demiş. Zaten ondan sonra maç alamıyor, ötekine veriyorlar. 1 aydır maç alamıyor. Lale Orta’yı dinleyene veriyorlar. Dinlemeyep ben bu işi yapamam diyen adamı da siliyorlar.

“Hadi gücün yetiyorsa değiştir bakalım Lale Orta’yı”

Demek ki neler oluyor içeride. E federasyon başkanım sen demedin mi, ben iki ghasretci biri evde, hiçbiri biriyle konuşmayacak, hiçbiri MHK Başkanı dahil, kurul başkanı dahil hiçbirinlen konuşmayacak ve 3 saat zarfında online ile atacaklar. Nerede kaldı adaletin. Seninle dalga geçiyorlar, senin altını oyuyorlar. Seni de kayığa bindirdiler, bunu genel kurulda sana söyledim. Şu anda kayıktasın federasyon başkanı. Hadi gücün yetiyorsa değiştir bakalım Lale Orta’yı. Olay net. Giden raporlar belli, hakemler belli, o maçtan sonra görev alan ghasretci belli, görev almayan ghasretci belli. Her şey belli. Ortaya çıkacak. Kelleyi uçurmazsan zaten seni anında uçuracaklar” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Ajansspor

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.